ZLEPŠENIE PAMÄTE po prekonaní vírusu (1. časť) - Zdravie bez liekov
Language
Blog - detail

ZLEPŠENIE PAMÄTE po prekonaní vírusu (1. časť)

05.03.2023 17:41
napísal admin
(počet komentárov: 0)
post-kovidový syndróm

Vedeli ste, že človek si pamätá 10% toho čo počul, 20% toho čo videl, 50% toho čo zároveň počul aj videl a 80% z toho čo sám urobil.

Naša pamäť, to je naše všetko, to sme my. Pokiaľ naša pamäť prestane fungovať, nebudeme si nič pamätať z minulosti ani z prítomnosti, staneme sa iba „biologickým objektom.“ So stratou pamäti sa stráca pre nás všetko. Preto sa treba o svoju pamäť starať a chrániť ju.

Naša pamäť sa nachádza v rôznych častiach mozgu. Tvorí ju celkom 10 zón, v ktorých sa nachádzajú rôzne typy pamäte. Tieto zóny navzájom spolupracujú a poškodením jednej z nich sa sťažuje funkcia aj tých ďalších častí.

Vo svete sa po covidovom období objavil nový post-covidový syndróm. Účinkom tohto syndrómu dochádza k rýchlemu starnutiu mozgu. V mozgu sa stráca biela aj šedá hmota. Mozog ako keby vysychal a zmenšuje sa.

Výrazne sa znižujú intelektuálne schopnosti celej populácie a zvyšuje sa riziko získania Alzheimerovej choroby. Zarážajúce je, že prejavy tohto syndrómu sa neobjavujú len u starých ľudí, ale už aj u ľudí do 35 rokov. Epidemiológovia vo svete predpokladajú, že do troch rokov bude post-covidovým syndrómom trpieť 14% obyvateľov na zemi. Podľa prof. O. Butakovej z Coral Clubu, nás v nasledujúcich desiatich rokoch čaká epidémia Alzheimerovej choroby.

Mnohí ľudia po covide sa sťažujú na únavu, na neustálu zábudlivosť, stratu pamäte a kognitívny úpadok. Niektorí sú úplne neschopní pracovať. Veľa symptómov sa vyskytuje už aj u mladých a zdatných ľudí, ktorí nezvládajú vykonávať elementárne úlohy a zabúdajú aj na tie najjednoduchšie veci.

Okrem rôznych neurologických symptómov sa pacienti sťažujú na pokles energie, mozgovú hmlu, problémy s koncentráciou, dezorientáciu, majú ťažkosti vo svojom vyjadrovaní pri hľadaní správnych slov. To všetko sú príznaky Alzheimerovej choroby.

Post-covidové neurologické symptómy sa zhodujú so skorými príznakmi Alzheimerovej choroby a sú to tieto:

  • Ťažkosti so sústredením
  • Zahmlená myseľ
  • Zábudlivosť a rozptýlenie
  • Poruchy motorickej koordinácie
  • Ťažkosti s výberom slov a zostavením fráz
  • Problémy s riešením logických úloh
  • Strata pamäti

 

PRVÉ PRÍZNAKY ALZHEIMEROVEJ CHOROBY

Je veľmi dôležité ich neprehliadnuť a odhaliť ich u seba alebo svojich známych čím skôr. Skoré príznaky tejto choroby sa často zamieňajú s príznakmi starnutia, alebo stresu. Skoré kognitívne poškodenie je možné zistiť už 8 rokov pred diagnostikou základného ochorenia.

Hlavné príznaky Alzheimerovej choroby sú:

  • Znížená krátkodobá operatívna pamäť
  • Zabúdanie slov
  • Neprítomnosť mysle, myšlienkami sme mimo
  • Znížená chuť učiť sa nové informácie
  • Strach zo zmeny
  • Problémy s jemnou motorikou
  • Posadnutosť niečím
  • Depresia
  • Náhla zmena nálady
  • Náhle ťažkosti pri orientácií v čase a priestore

 

Vedci si tiež všimli súvislosť medzi poruchami mozgu u ľudí, ktorí počas covidu stratili čuch a prípadne aj chuť. U týchto ľudí sa dostal vírus cez nos, kde si vytvoril kanáliky. Postupne prenikol do miesta v mozgu, kde sa nachádza jeho oblasť, ktorá analyzuje vôňu, chuť a tiež emócie. Títo ľudia by nemali riešiť problém s nosom, ale začať s nápravou mozgu a to čím skôr. Vírus, ktorý už ostal v ich mozgu sa môže totiž postupom času vplyvom stresu, chrípky a pod. aktivovať a začne napádať aj iné centrá mozgu.

 

Pamäť je schopnosť ukladať, uchovávať a vybavovať si informácie v mozgu. Deliť ju môžeme podľa rôznych hľadísk. Najčastejšie je delenie na pamäť deklaratívnu, ktorú je možné vyjadriť slovami, a pamäť procedurálnu.

Deklaratívna pamäť môže byť buď sémantická (uchováva znalosti a fakty), alebo epizodická (schopnosť spomenúť si na nejakú udalosť, napr. čo sme robili minulý štvrtok večer).

Procedurálna pamäť zodpovedá za zapamätanie si, ako robiť veci. Keď môžete písať, jazdiť na bicykli alebo viesť auto bez toho, aby ste vedome mysleli na to, ako to robíte, využívate svoju procedurálnu pamäť. Patrí sem schopnosť hrať tenis, písať na stroji, zaviazať si šnúrky a pod.

Počas koronavírusu sa narúšala hlavne deklaratívna pamäť. Ak sa však postupne u človeka narušila aj procedurálna pamäť a on si už sám nedokážete napr. zaviazať šnúrky na topánkach, je pravdepodobné, že proces poruchy v jeho mozgu pokročil natoľko, že už je to pre neho nezvratný proces.

Koronavírus postihoval u ľudí najmä ich prednú časť mozgu, ktorá zodpovedá za pamäť, pozornosť a výkonné funkcie. Tento vírus sa nedá diagnostikovať, dá sa zistiť iba na základe jeho prejavov. Keď ste zabudli nejaké slovo, ktoré ste predtým používali, keď si zrazu nespomeniete, kam a prečo idete, keď ste zabudli meno známeho človeka v svojom okolí, keď si nemôžete spomenúť na liek, ktorý užívate, keď ste zabudli meno obľúbeného herca, dátum narodenia Vašich blízkych, keď si nepamätáte ich telefónne čísla, je najvyšší čas niečo robiť, a to aj ak ste nemali diagnostikovaný covid. Netreba čakať pokým sa začnú degeneratívne procesy v mozgu.

Rozumnejšie je začať robiť preventívne opatrenia a tak ešte v počiatočnom štádiu napraviť poruchy. Neskoršie už môže byť ťažšie obnoviť pôvodné funkcie mozgu.

 

CELOSVETOVÉ ŠTATISTIKY

V mnohých krajinách hlásia po prekonaní covidu narastajúce zdravotne postihnutia populácie. V Anglicku sa odhaduje, že počet ľudí trpiacich post-covidovým syndrómom dosiahol v máji 2022 dva milióny ľudí. Z nich 1,4 mil. bolo nútených obmedziť svoje každodenné aktivity v dôsledku pretrvávajúcich symptómov. Pritom v roku 2021 to bolo 700 tisíc ľudí. Z toho je vidieť ako rýchlo narastá počet ľudí s týmto symptómom.

Nedávna štúdia portugalských vedcov ukázala, že výskyt Alzheimerovej choroby sa po covide zvyšuje 3,5-krát a Parkinsonovej choroby 2,5-krát. Znižuje sa zároveň počet bielych aj sivých buniek v mozgu a tým dochádza k zmenšovaniu mozgu. V minulosti to nastávalo u ľudí po 65 roku života, teraz to postihuje už aj mladých ľudí.

V USA zverejnili nedávno štatistiku, podľa ktorej covid zabil viac ako milión Američanov a invalidmi sa po prekonaní covidu stalo viac ako 2 milióny ľudí. Hlavným dôvodom u nich sú vážne problémy s koncentráciou a pamäťou. Vedci sa obávajú, že ak to tak bude pokračovať ďalej, tak behom 20 rokov v krajine pribudne ďalších 40 miliónov invalidov.

V priebehu 2,5 roka sa nahromadilo veľké množstvo informácií o neurologických následkoch covidu vo svete. Napr. medzinárodná štúdia zistila zníženie IQ v priemere o 10 bodov u tých ľudí, ktorí sa vyliečili z covidu. Je potrebné k tomu dodať, že takýto pokles je typický pre starnutie ľudí vo veku od 50 do 70 rokov. Účastníci štúdie boli však vo veku 30 až 40 rokov a k zníženiu ich IQ došlo do 10 mesiacov po ochorení. Autori štúdie pochybujú, že možno očakávať úplné zotavenie ich intelektuálnych schopností.

V roku 2021 vyšiel v autoritatívnom časopise Natura článok, v ktorom sa uvádza, že vírus SARS-cov-2 napáda aj endotelové bunky v mozgu. Výsledkom takýchto útokov je ničenie buniek, zablokovanie prúdu krvi do mozgu a následne smrť.

Biobanka v Anglicku v roku 2022 naskenovala údaje o mozgu za rok 2021 od 394 ľudí, ktorí prežili koronavírus a porovnala s údajmi pred ich nakazením. Odhalili, že došlo u týchto ľudí k strate šedej hmoty v mozgu a to v oblastiach, kde sa nachádza dlhodobá pamäť a tiež v oblasti kde sa uskutočňuje zápis krátkodobej do dlhodobej pamäte.

Symptómy neuropatie sa z postihnutého mozgu dostanú cez jeho receptory k orgánom, na ktorých vzniká husia koža na rukách alebo nohách.

 

ALZHEIMER NA SLOVENSKU

Pre ľudí, ktorí už trpia Alzheimerovou chorobou vznikla u nás Slovenská Alzheimerova spoločnosť.

Na svojej stránke okrem iného uvádzajú:

"Počet obyvateľov postihnutých touto chorobou sa u nás odhaduje na 40 000 - 50 000. Stará sa o nich asi 130 000 rodinných príslušníkov, príbuzných a blízkych. V súvislosti so zmenou populačnej dynamiky sa predpokladá jej zvýšenie až o päťnásobok."

Na svojej stránke majú pre tieto rodiny poradenstvo, publikácie, cviky, rady a iné...

Ich činnosť zahŕňa:

  • Šírime osvetu o Alzheimerovej chorobe
  • Vzdelávame rodinných opatrovateľov
  • Každoročne organizujeme medzinárodnú konferenciu o Alzheimerovej chorobe
  • Zastrešujeme svetové kampane na Slovensku (Svetový mesiac Alzheimerovej choroby, Týždeň mozgu)
  • Angažujeme dobrovoľníkov do práce v prospech ľudí s Alzheimerovou chorobou
  • Vydávame a distribuujeme knihu o Alzheimerovej chorobea bezplatné brožúrky do rodín
  • Budujeme sieť kontaktných miest s cieľom poskytovať adresnú pomoc a poradenstvo vo všetkých častiach Slovenska

 

Na internete som našla aj ďalšie kvízy na pamäť, obrazové a textové vnímanie (IQ testy, EQ testy, testy na pamäť, tréning mozgu a iné testy), nájdete ich tu >>

 

Na mojom webe nájdete taktiež krátke testy a cviky pre trénovanie pamäte:

* TEST na pamäť >>

* CVIKY na pamäť >>

Toto je napríklad jeden z cvikov na pamäť (cvik č.7):

Pozorne sa zadívajte na nasledujúci obrázok 1 minútu. Sú tu rôzne predmety. Pozrite sa na nich a zapamätajte si ich. Potom zakryte obrázok a napíšte na papier, čo si pamätáte. Položky musia byť napísané alebo nakreslené rovnako ako sú znázornené na obrázku. To znamená že treba dodržať aj poradie predmetov.

Ak je pre vás ťažké zapamätať si toľko položiek po prvýkrát, potom si môžete zapamätať a napísať najprv len polovicu týchto položiek. Potom si zapamätajte a napíšte druhú polovicu týchto položiek.

Nakoniec si skúste opätovne zapamätať všetky položky z celého obrázku a nakresliť ich už teraz správne aj s dodržaním poradia predmetov.

 

Testujte sa, porovnávajte sa a precvičujte svoj mozog pravidelne.  

 

SÚVISIACE  ODKAZY:

Článok (2. časť) – 25 potravín pre mozog >>

Článok (3. časť) – 19 produktov pre mozog >>

Článok (4. časť) – 5 balíčkov pre zlepšenie pamäte >>

Článok (5. časť) – Stredomorská strava >>

TESTY na pamäť >>

CVIKY na pamäť >>

 

Krásny deň želá,

 

   Vaša Dušana :)

Od roku 2008 som členom medzinárodného Coral Clubu, ktorý sa špecializuje na zdravý životný štýl. Pomocou mnou odskúšaných prírodných biologicky aktívnych výživových doplnkov a mnohých skúseností a vedomostí o prírodných
a alternatívnych metódach, naučím aj Vás, ako sa účinne
a jednoducho postaráte o zdravie seba a svojich blízkych.

Autorka e-booku Všetko, čo ste možno o vode nevedeli, alebo aká voda je vhodná na pitie
a e-booku 4+2 kroky ku zdravému životu bez liekov.

 

[Zdroj článku: Platený online kurz „Obnova pamäte po kovide“ od prof. Olgy Butakovej, 12/2022]

[Zdroj použitých obrázkov: materiály z kurzov Dr. O. Butakovej]

Späť

Nemáte žiaden produkt vo Vašom košíku.