Ako hormón šťastia ovplyvňuje našu náladu - Zdravie bez liekov
Language
Blog - detail

Ako hormón šťastia ovplyvňuje našu náladu

30.11.2021 14:10
napísal admin
(počet komentárov: 0)
Serotonín= hormón šťastia :)

Hormónom šťastia sa nazýva Serotonín. Od tohto hormónu závisí naša nálada. K výrobe serotonínu v našom organizme je potrebná aminokyselina triptofan, alebo päťhydroxitriptofan (5HTP). Deficit týchto aminokyselín v našom organizme znižuje výrobu serotonínu a následne aj melatonínu.

Tento stav môže byť príčinou mnohých psychoemocionálnych porúch, apatie, depresii a zlého spánku. Melatonín riadi náš biologický rytmus aktivity a spánku. Večer sa jeho úroveň zvyšuje a ráno znižuje.

Triptofan si nedokáže telo človeka vyrobiť samo, musí sa teda do tela dostať v dostatočnom množstve len so stravou alebo s výživovými doplnkami.

Aminokyselina L- triptofan sa prirodzene nachádza: 

 • v mliečnych výrobkoch bohatých na bielkoviny, vajíčka, syr, mlieko
 • kuracom a morčacom mäse (najlepšie doma chovaná hydina)
 • v rybách, chobotniciach
 • píniové orechy, arašidy, sezam
 • cícer, sójové bôby, hrach, fazuľa
 • huby
 • avokádo

Aminokyselina 5HTP sa nenachádza v potravinách, dá sa doplniť len výživovými doplnkami. Tieto doplnky obsahujú výťažky zo semien africkej rastliny griffónia.

Aminokyselina 5HTP zvyšuje pocit sýtosti a znižuje tak apetít do jedla. To umožňuje ľuďom s nadváhou alebo obezitou schudnúť. Zabraňuje ľuďom v depresii a v strese zbytočne sa prejedať. V prvej fáze pôsobenia zamedzuje výrobe kalórií z uhľohydráty (proteíny, lipidy a nukleové kyseliny), čo je zviazané s vyššou kontrolou cukru v krvi.

Doplnky s 5HTP znižujú niektoré symptómy  fibromialgie – choroby , ktorá spôsobuje bolesť kostí, svalov a celkovú slabosť. Pomáhajú pri bolestiach hlavy, migrénach a znížení počtu ich výskytu.

Všeobecne doplnky obsahujúce aminokyseliny, teda aj 5HTP, je lepšie užívať bez jedla. Štandardne sa užívajú jeden mesiac. Effekt sa spravidla objaví rýchle, najneskôr po jednom dvoch dňoch. Zvýšiť účinok 5HTP sa dá súčasným užívaním horčíka.

GRIFFONIA 

Výživový doplnok Griffónia sa považuje za rastlinné antidepresívum.  Obsahuje extrakt zo semien griffónie a spolu s vitamínmi B6 a B12 zvyšujú syntézu endorfínov v hlavnom mozgu, znižujú tak pocit úzkosti a depresie, normalizujú emocionálny stav, zlepšuje náladu

Obnovuje všetky fázy zdravého spánku a pomáhajú tak prekonať nespavosť.

Vitamíny B6 a B12 hrajú vedúcu úlohu pri normálnom fungovaní nervovej sústavy, zvyšujú odolnosť voči stresu, a pri emocionálnych vypätiach.

Odporúčaná denná dávka závisí od toho, kvôli akej príčine chcete začať tento doplnok užívať.

Tú sú všeobecné pokyny:

 • pri nadváhe a obezite sa odporúča užívať 250 až 300 mg 30 minút pred jedlom
 • pre zlepšenie nálady 50 až 100 mg tri razy denne počas jedla
 • na zjemnenie príznakov fibromialgií 100 mg tri až štyrikrát denne počas jedla. Priaznivý účinok sa prejaví cca za 14 dní.
 • na liečbu migrény 100 až 200 mg dva až tri krát denne počas jedla. Priaznivý účinok sa prejaví cca za dva až tri týždne.
 • pre zlepšenie spánku 100 až 300 mg 30 až 45 minút pred spánkom. Pre zvýšenie efektu môžete k tomu užívať zároveň aj kyselinu gama aminomaslovú.

 

Griffonia (5HTP) mať na niektorých ľudí slabé vedľajšie účinky, ktoré sa dajú znížiť tak, že začnete užívať menšie dávky a postupne ich zvyšujete. S niektorými liekmi sa môže tiež zle znášať. V takom prípade treba užívanie 5HTP prekonzultovať s lekárom.

 

V dnešnej dobe už čo raz menej na ulici vidíme „usmiate tváre“. Za svoju náladu, spánok a teda aj hormóny šťastia si však zodpovedáme sami. Biochémiu tela totiž nemožno oklamať.

 

 

Ak chcete poznať aktuálnu úroveň svojho hormónu šťastia, urobte si krátky test TU >>

 

Krásny deň želá

Vaša Dušana :)

  

Od roku 2008 som členom medzinárodného Coral Clubu, ktorý sa špecializuje na zdravý životný štýl. Pomocou mnou odskúšaných prírodných biologicky aktívnych výživových doplnkov a mnohých skúseností a vedomostí o prírodných
a alternatívnych metódach, naučím aj Vás, ako sa účinne a jednoducho postaráte o zdravie seba a svojich blízkych.

Autorka e-booku Všetko, čo ste možno o vode nevedeli, alebo aká voda je vhodná na pitie
a e-booku 4+2 kroky ku zdraviu bez liekov.

 

 [Zdroj článku: Platený online kurz „Základná škola zdravia“ od prof. Olgy Butakovej]

Späť

Nemáte žiaden produkt vo Vašom košíku.